برندسازی

برندسازی

برندسازی و یا برندینگ (Branding) یعنی ایجاد تفاوت منحصر بفردی که برای مشتریان، کارکنان و مدیران سازمان اهمیت زیادی دارد. در اختیار داشتن یک برند تجاری قوی باعث می‌شود هزینه‌های یک سازمان به علت جلوگیری از سرمایه‌گذاری‌های نامناسب و بی‌هدف به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا کنند.

 

 

branding

 

 

برندسازی به انواع مختلفی مانند برندسازی شخصی،برندسازی دیجیتال،برندسازی مشارکتی،برندسازی علّی و کشوری تقسیم می‌شود:

 

۱-برندسازی شخصی (Personal Branding):

در این نوع برند سازی سازمان‌ها از یک بازیگر، خواننده و یا یک فوتبالیست مشهور برای جذب مخاطب استفاده می‌کنند زیرا مخاطبان زیادی به‌دلیل حضور آن افراد سرشناس، به سمت آن برند می‌روند در نتیجه سازمان به هدف خود که جذب مخاطب است می‌رسد.

۲- برندسازی دیجیتال:

امروزه این نوع از برندسازی، مهم‌‌ترین نوع می‌باشد. طراحی وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی، بهینه سازی موتور جستجو از جمله عواملی هستند که به ما کمک می‌کنند. البته طراحی وب‌سایت باید اصولی و درست باشد و تمامی موارد برای جذب مخاطب در آن رعایت شده باشد تا موتور جستجو به‌راحتی ما را شناسایی کند.

 

 

branding

 

 

۳- برندسازی مشارکتی (Co-Branding):

برند سازی مشارکتی از طریق همکاری و مشارکت با برندهای قدیمی، بزرگ و معروف به هدف خود می‌رسد.

 

۴- برندسازی علّی:

این نوع برندسازی برای مؤسساتی است که اعمال خیرخواهانه انجام می‌دهند مثل: مؤسسه محک.

 

۵- برندسازی کشوری:

در این نوع برندسازی، نام کشور را در زمنیه‌ی خاصی برند می‌کنند. یعنی آن کشور را با ویژگی برتری که دارد معروف می‌کنند تا مردم جهان آن کشور را بشناسند که این کار باعث جذب توریست می‌شود. مثل ایران که مردم تمام جهان آن را با بناهای تاریخی آن می‌شناسند.

 

 

 

branding

 

 

برند سازی از دیدگاه ها گوناگون:

دیدگاه هویتی:

از آنجایی که علامت تجاری برای هر سازمانی به‌ عنوان شناسنامه‌ی آن سازمان محسوب می‌شود یعنی هویت سازمان را نشان می‌دهد بنابراین سازمان باید تلاش کند تا برندی متناسب با هویت خود داشته باشد و آن را گسترش دهد.

دیدگاه مصرف کننده:

در این دیدگاه باید به این موضوع دقت شود که مشتری با شنیدن نام برند برای اولین بار و دیدن آن چه تصاویری در ذهنش به‌‌وجود می‌آید و این مسئله مهم است که چه برداشت‌هایی از اسم برند می‌کند.

 

دیدگاه رابطه شناسی و مدیریت رابطه:

در این دیدگاه همان روابطی که بین انسان‌ها وجود دارد ما می‌توانیم درباره‌ی برند و برندسازی به‌ کار ببریم به‌ عنوان مثال: برای همه‌ی ما پیش آمده که به برخی از دوستان خود حس بی‌اعتمادی داریم ولی به برخی دیگر از دوستان خود حس اعتماد و وفاداری داریم و این حس ممکن است تا آخر عمر برای ما باقی بماند. این روابط در مورد انسان‌ها و برندها نیز صدق می‌کند. یعنی زمانیکه مصرف‌کننده نسبت به یک برند اعتماد دارد این حس اعتماد و وفاداری ممکن تا سال‌ها در ذهنش باقی بماند.

 

 

 

branding

 

 

دیدگاه اقتصادی:

دیدگاه اقتصادی برای مدیران مالی و حسابدارن نسبت به برند تجاری است. زیرا برند برای ‌آن‌ها قسمتی از دارایی سازمان است که آشکار نیست ولی به‌طور واضحی در زمان قیمت‌گذاری مورد اهمیت قرار می‌گیرد.

 

دیدگاه فرهنگی:

با یک دیدگاه کلی متوجه می‌شویم که برندسازی کمک می‌کند که برخی از ویژگی‌ها، تبدیل به یک فرهنگ جاری در جامعه شوند. به‌طور مثال: وقتی می‌بینیم بر روی یک محصول کلمه‌‌ی ساخت ژاپن نوشته شده، محصول را می‌خریم زیرا این موضوع که محصول ساخت ژاپن بهترین است برای ما تبدیل به یک فرهنگ شده است.

 

دیدگاه تعاملات و روابط اجتماعی:

در روابط بین انسان‌ها برای انجام هرکاری تعامل وجود دارد به‌عنوان نمونه: مجله‌ای که تازه چاپ می‌شود اگر با استقال مواجه شود و خوانندگان زیادی پیدا کند به کار خود ادامه می‌دهد. این رابطه درباره‌ی برند و مشتریان نیز صدق می‌کند. برندها باید بتوانند خود را با سلیقه‌ی مشتریان تطبیق دهند تا یک رابطه‌ی تعاملی خوب بین برند و مشتری ایجاد شود.

دیدگاه شخصیت شناسی:

ما هر صفتی را که به یک انسان نسبت می‌دهیم می‌توانیم در مورد نشان تجاری هم به کار ببریم. این دیدگاه به این معنی است که برند نیز مانند انسان دارای شخصیت است پس اگر سازمان‌ها از دیدگاه شخصیت شناسی به برند خود نگاه کند و آن را مانند یک انسان تصور کنند متوجه شخصیت برند تجاری خود می‌شوند و در نتیجه می‌توانند نواقص را برطرف کنند.

 

 

branding

 

 

 

برندسازی چه اهمیتی دارد؟

برندسازیِ‌ صحیح کاری می‌کند که محصول شما چیزی فراتر از ماهیت فیزیکی و ویژگی‌های آن باشد. تصمیم‌گیریِ مردم برای خرید یک محصول، صرفا بر پایه‌ی مشخصاتِ ظاهریِ آن صورت نمی‌گیرد.

 

جامعه هواداران برند:

جامعه هواداران برند – برند و برندسازی – دوره MBA متمم جامعه هواداران برند یا Brand Community یک ساختار اجتماعی است که علاقمندان و مشتریان و مصرف کنندگان برند، می‌توانند از طریق آن با برند و با یکدیگر در ارتباط باشند. در گذشته معمولاً چنین گروه‌هایی در کلوپ‌های فیزیکی شکل می‌گرفتند. یا گاهی در مهمانی‌های فصلی و سالیانه‌ای که برندها برگزار می کردند و به شیوه‌های مختلف، تلاش می‌کردند به وسیله‌ی آنها، جای بیشتر و بهتری را در ذهن مشتریان و علاقمندان خود اشغال کنند.

 

اما با شکل گیری اینترنت و شبکه های اجتماعی، امروزه متداولترین شکل جامعه هواداران برند، شکل مجازی آن است. تالارهای گفتگو، صفحات هواداران در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام، حسابهای توییتر و موارد مشابه، همه شکل‌های جدید جامعه هواداران برند هستند که به شکل فراگیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

عصاره برند یک «ایده» یا یک «جمله» است که قلب و روح برند را بیان می‌کند. برای اینکه برند زنده بماند و شیره‌ی جان آن از دست نرود، اگر همه چیز هم تغییر می‌کند، عصاره برند نباید تغییر کند. هیچ حرکتی در بازاریابی و تبلیغات، نباید این عصاره را تغییر داده یا تضعیف کند.

 

 

branding

 

 

اصول اولیه برندسازی:

همیشه شرکت‌های موفق ، از وجود کارشناسان و مشاوران بازاریابی و تبلیغاتی در کنار خود بهره می‌برند تا بتوانند تمایز و نورپردازی روزافزونی در بازارشان ایجاد کنند. فراموش نکنید که هیچ برندی از ابتدا بزرگ ومعروف نبوده است بلکه به سعی سالها تلاش خلاقانه و رعایت همین اصول به این نقطه رسیده است و همچنان ادامه می‌دهد.

 

۱-نام برند:

اصول اولیه برندسازیروش‌های مختلفی جهت نام‌گذاری برند وجود دارد‌ اما باید توجه داشت که هدف اصلی به یادسپاری آن توسط مردم است. پس باید نامی‌‌متمایز و ساده را انتخاب کرد که به راحتی تلفظ شود‌ و نیز در صورتیکه بخواهید صادرات هم داشته باشید، این نام نباید تداعی کنندۀ موارد منفی در فرهنگ ملل باشد. در نهایت باید نام طوری انتخاب شود که بتوانید سالها به آن افتخار کنید.

 

۲- لوگو یا سمبل برند:

لوگو سمبلی بصری از برند است که شما را به مشتریان‌تان معرفی می‌کند و باعث می‌شود تبلیغات‌تان سریع‌تر شناسایی شود. برای اینکه یک لوگوی خوب داشته باشید، پیشنهاد می‌شود از یک طراح حرفه‌ای یا یک شرکت تبلیغاتی خوب استفاده کنید.

 

۳- شعار برند:

شعار یک تعریف کوتاه و قابل درک از دلایل وجودی یک کسب وکار است. نکتۀ مهم در ساخت شعار این است که باید باورپذیر و به یادسپردنی باشد. به طوری که فکر مخاطب را چند لحظه با خود همراه کند. شعار غیرواقعی ممکن است باعث تخریب برند شود.

 

۴- استفاده از تبلیغات:

تبلیغات باعث آگاهی از حضور برند می‌‌شود و می‌تواند به‌رغم فروش محصول، برند را هم سرپا نگه دارد.

 

 

branding

 

۵- پایش رسانه‌ای:

صاحبان برند باید همیشه جریان اخبار و اطلاعات را دنبال کنند تا بتوانند زمان سنجی مناسب در خصوص کوشش‌های بازاریابی و تبلیغاتی خود داشته باشند.

۶- روابط عمومی:

وابط عمومی ‌عامل اصلی برند‌سازی است. این ابزار باعث ایجاد روابط دوسویه با مخاطبان می‌شود‌ و در نهایت اگر به درستی از آن استفاده شود مشتریان همیشه در کنار شما خواهند بود‌ اما متاسفانه اکثر اوقات به دلیل هزینه‌های پایین‌تر این ابزار در مقابل تبلیغات، از آن چشم‌پوشی می‌شود.

 

۷- ترویج‌های فروش:

استفاده از ترویج‌ فروش درصورتیکه خوب برنامه‌ریزی شده و خوب اجرا شوند، می‌توانند بازار یا انبار شرکت را از یک محصول قدیمی‌ خالی کند و محصول جدید یا محصول اصلاح شده را به بازار عرضه کند. همچنین می‌تواند باعث تقویت مشارکت برندها شود و وفاداری را در مشتریان تهییج کرده و افزایش دهد.

 

 

 

branding

 

 

 

روش های برندسازی

روش های برندینگ امروزه مسئله برند سازی به یکی از بهترین و مهم ترین مسائل در کسب و کار تبدیل شده است. اصولا ایجاد یک برند و برندسازی برای آن همواره دارای روش استانداری نمیباشد. اما برخی از روش هایی که قبلا در برندسازی آزموده شده اند را میتوان به عنوان یکی از راه های برندسازی آزمود. ایجاد زمینه و انگیزه برای مشتریان جهت تشریک مساعی در تقویت و توسعه یک برند، شیوه ای است که بر”هر چه مفید تر بودن” متمرکز است. از جمله موضوعاتی که حاصل تحقیق از مشتریان و کارشناسان صنفی است مورد شناسائی قرار گرفته و محیطی دات کام  چند نمونه از آنها را به استحضار توضیح داده است.

 

   نوآوری کنید:

در نوآوری نباید دنبال ارائه کار بدون عیب و نقص باشیم بایداجازه دهیم برند پویا وزنده باشد نفس بکشد اشتباه کند دارای خوی انسانی باشد. برندها می توانند ناسازگاری و تناقص را تحمل کنند، بدون اینکه ویژگی های تعریف کننده ی خود را رها کنند. آنها مانند مردم هستند،واز این طریق میتوان آزمون خطاهای آن رابررسی کرده وجهت بازسازی برنداقدام کنید.ونوآوری را تنها با خلاقیت  میتوان جذاب وپرطرفدار کرد.

 

 

branding

 

  متمایز شوید:

برندینگ زمانی که شما برند خود را تعریف و معرفی کرده اید ولی از نتایج و دستاوردهای آن راضی نیستید، بازسازی و بهبود برند مرحله ای حساس و مهم در تاریخ هر تجارتی خواهد بود و کوچکترین اشتباه ممکن است موجب از دست رفتن مشتریان کنونی شما گردد ولی در نقطه مقابل برندینگ حرفه ای و مشاوره با متخصصین امر میتواند تجارت شما را متحول کرده و مشتریان شما را تا چندین برابر افزایش دهد. اصلی ترین دغدغه شما باید این باشد که با حفظ نزدیکی و همسانی، علامت تجاری جدید را خلق کنید که مشتری آنرا به یاد بیاورد.وباید تصویری خلق کنید که شما را نسبت به رقبا متمایز کند. در واقع مردم تمایز ها رامی پسندند وبه تشابهات توجهی ندارند ومتمایز بودن شما را صاحب برند میکند.

 

 

 

branding

 

 

 به دیگران هم فرصت دهید:

برندهایی که در راستای خواست مشتریان به فعالیت و تولید می پردازند غالبا” از درجه ماندگاری و محبوبیت فوق العاده ای برخوردارند زیرا این محبوبیت خود را از تامین نیاز واقعی مخاطبین خود حاصل می نمایند.اینکه بدانیم کجا باستی به دیگران نیز فضا بدهیم موکول به داشتن قدرت شنوائی بالا و یکپارچگی و پیوستگی در این امر یعنی شنیدن صدای مشتریان است.

 

فرهنگ سازی کنید:

شما باید بتوانید محصولات و خدماتتان را بگونه ای هنرمندانه به مردم معرفی نمایید و آنها را به استفاده از تبلیغات محیطی خلاقانه تحریک کنید.

 

 از آمیزه سنتی بازاریابی غافل نشوید:

محصول، توزیع، قیمت، و ترویج یا اطلاع رسانی ، بایستی با ماموریت یک برند تلقیق گردد و مبتنی بر آن سیاست گذاری شود.

 

 

branding

 

 

 

doit-tech طراحی سایت، سئو و برندینگ

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 12 =